- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
IDF 2011 не е единственото място откъдето идват важни процесорни новини тези дни. Такива има и от проведената на 13-14 септември в Истанбул фирмена конференция Innovation Qualcomm, по време на която компанията Qualcomm сподели интересни подробности относно плановете за развитие на своите мобилни процесори. А от тях личи, че Intel и AMD скоро може би няма да се разпореждат така спокойно в сегмента на интегрираните процесори, чиято хардуерна производителност като нищо скоро може да бъде достигната от тази на смартфон чиповете.
Според официалната информация, цитирана в сайта Pocket-lint, през следващата година Qualcomm планира да пусне нови чипове със значително по-висока производителност, подобрена графична подсистема и по-широки комуникационни възможности. Казано по-точно, компанията се готви да представи на пазара 1-, 2- и 4-ядрени процесори Snapdragon с работни честоти до 2,5 GHz – приблизително два пъти по-високи от тези на съществуващите досега решения. Въпросните чипове, позиционирани в т.нар. S4 клас, ще получат и производително графично ядро Adreno Graphics, с поддръжка на 3D и Full HD (1080p) видео плейбек, плюс комуникационни модули с поддръжка на 3G и LTE мрежи. Според същия източник, масовото производство на S4 процесорите трябва да започне в края на тази година, така че базирани на тях готови мобилни устройства от производителите на такава техника вероятно ще се появят на пазара още в началото на 2012 г.
Това означава, че по време на традиционно провеждания през февруари форум Mobile World Congress 2012 ще има редица официални анонси на смартфони, а може би дори и таблети, оборудвани със Snapdragon S4 процесори, след което ще започнат и пазарните им дебюти.
Все пак, по време на конференцията Innovation Qualcomm главният изпълнителен директор на компанията, Пол Джейкъбс, уместно подчерта, че производителността на мобилните устройства зависи не само от броя на ядрата, гигахерците и гигабайтите, но също и от оптимизацията на операционните системи предназначени за работа с тях (макар да не става съвсем ясно към чия точно градина е насочен този "камък").
Просто вместо да ти правят телефона дразнещо тънък ще сложат по-голяма батерия и проблема е решен.