- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
По време на официална среща в Министерството на промишлеността на Франция, вицепрезидентът и специалист по юридическите въпроси на Google Дейвъд Дръмънд (David Drummond) е споделил някои от плановете на компанията, свързани с развитието на сравнително новия й бизнес за предоставяне на високоскоростен Интернет достъп, съобщават някои онлайн източници. Иначе казано, Google планира да изгражда високоскоростна оптична мрежа в Европа в продължение на проект, който компанията стартира миналата година в САЩ. Интересно е да се отбележи, че в Google не говорят за това като за бизнес, а по-скоро като за експеримент, призван да демонстрира потенциала на бързия широколентов Интернет достъп като основа за онлайн приложения от ново поколение.
Така или иначе, засега под този проект в САЩ Google осигурява на потребителите Интернет достъп със скорост 1 Gbit/s по оптичен канал. Първоначалният брой на абонатите е около 50 хиляди, но в перспектива се предвижда той да нарастне в пъти. От Google всъщност са доста пестеливи на информация за този си проект, но ако се съди от последното развитие на събитията, пилотният му етап в Северна Америка минава успешно и изглежда скоро ще видим такъв и на нашия континент.
Според пазарните аналитици, тази инициатива на Интернет гиганта е не просто експеримент, а сериозно "опипване" на един потенциален пазар, който може да доведе до значителни материални дивиденти за компанията. Разбира се, реализирането на една такава инициатива би било много полезно и за Интернет потребителите, а ако тя се опкаже успешна, на доставчиците (ISP) ще им се наложи или да намаляват цените, или да подобряват другите си условия за клиентите, така че да могат да конкурират услугата на Google. И въпреки, че в Европа по принцип има доста развити планове за разгръщане на широколентов достъп (особено в страни като Холандия и някои Скандинавски държави), в този сектор все още има доста място за подобрения, смятат специалистите.
АНТИКОМПЛЕКСАН