- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
С наближаването на датата за очаквания пазарен дебют на Intel Ivy Bridge процесорите през април, в мрежата продължават да изтичат различни подробности, допълващи наличната информация за тях. Поредната такава порция се появи в японското онлайн издание PC Watch, което публикува няколко принципни схеми, изобразяващи дизайна на 4 –ядрен представител на 22-нанометровата Ivy Bridge фамилия. Отбелязва се, че един такъв 4-ядрен процесор може да е поставен в опаковка, която е контактно съвместима с тази на сегашните Sandy Bridge CPU чипове. Площта на Ivy Bridge кристала обаче е по-малка (160 кв. мм), а съдържащите с в кристала му транзистори са повече - 1,48 млрд. За сравнение, един 4-ядрен Sandy Bridge процесор съдържа 1,16 млрд. транзистори, поместени в 32-анометров силициев чип с площ 216 кв. мм.
Тези разлики, разбира се, произлизат от по-модерния производствен процес за Ivy Bridgе. Иначе, както се очакваше, архитектурата е практически еднаква с тази на сегашните Sandy Bridge процесори - според т.нар. тик-так стратегия на Intel, в този цикъл компанията просто намалява размера на микроелементите в последната си процесорна архитектура.
С други думи, както и досега централната част на кристала е заета от 4-те ядра x86-64, като в случая всяко от тях е снабдено с 256 KB собствена кеш-памет от второ ниво (L2), като има и 8 МВ разпределена L3 кеш памет. Другите две големи секции на процесора са заделени за графичното ядро и системната част. Всички тези компоненти са свързани помежду си с кръгообразна шина, която обменя данните между четирите изичслителни ядра, графичната подсистема, L3 кеш паметта и системната секция, в която се намират двуканален контролер за DDR3 памети, PCI-Express (1x16 или 2x8) контролер и системна шина DMI.
Отбелязва се също, че изпълнен по тази схема процесор може да се използва в четири варианта, които вероятно ще залегнат в основата на различните модели Ivy Bridge процесори:
> 4+2: всички изчислителни ядра са включени, като се използва пълният капацитет на L3 кеш паметта (8 МВ), както и всички 16 изчислителни блока на интегрирания графичен процесор (IGP);
> 4+1: използват се четири CPU ядра, но само 6 МВ от L3 паметта и по-малко от IGP блоковете;
> 2+2: включени са само две от изчислителните ядра плюс 4 МВ от L3 паметта и всичките 16 блока на IGP;
> 2+1: включени са само две от изчислителните ядра плюс 3 МВ от L3 паметта и намален брой от функционалните блокове на IGP.
Това значи ли че мога да заменя старият си Sandy bridge с Ivy Bridge на лаптопа си?