
Късно вчера Google оправда очакванията, като съобщи официално за пускането на своята най-нова услуга – "облачното" хранилище за данни Google Drive, в което всеки желаещ може да съхранява безплатно до 5 GB информация. Разбира се, предвидени са възможности за разширяване на безплатните 5 GB пространство срещу заплащане – срещу $5 годишно получавате 20 GB, а 25 или 100 GB са достъпни срещу съответно $2,49 и $4,99 месечно.
Учудващото в случая е защо тази услуга отне толкова много време на Интернет гиганта при положение, че по същество Drive представлява разширен вариант на Google Docs с по-голям обем за съхранение и клиенти за Windows, Mac OS и Android. Т.е. с Google Drive потребителите имат възможност да съхраняват онлайн всякакво съдържание като снимки, видео, музика и всякакви други файлове, като има възможност и за създаване на документи с функционалност, идентична с тази на Google Docs.
На мисълта, че не става въпрос за чисто нова услуга, навежда и фактът, че компанията не е направила нов клиент за Android, a е модифицирала леко този на Google Docs. Междувременно се оказа, че клиентът за iOS още не е готов и, макар да се очаква "в скоро време", конкретни срокове не се назовават.
Заради всичко това новата услуга на Google вече стана обект на редица упреци, според които по-старите и утвърдени алтернативи от този тип като Dropbox и Microsoft SkyDrive предлагат отдавна по-добри условия за аналогична функционалност. Това обаче не е единственият повод за критика. Колегите от ZDnet привличат вниманието към една потенциално опасна уловка на Google Drive, която се крие в направените неотдавна актуализации в политиката за конфиденциалност на Интернет компанията.
И действително, ако обърнете внимание на раздел "Съдържанието ви в нашите услуги" от общите условия за ползване, ще видите, че:
"... Когато качите или по друг начин изпратите съдържание в Услугите ни, давате на Google (и на работещите съвместно с нас) валиден в целия свят лиценз да използваме, хостваме, съхраняваме, възпроизвеждаме, модифицираме, създаваме производни произведения (например такива в резултат от превод, адаптация или други изменения, направени от нас, за да работи съдържанието ви по-добре с Услугите ни), съобщаваме, публикуваме, представяме публично, показваме публично и разпространяваме това съдържание. Правата, които предоставяте в този лиценз, са за ограничените цели на осигуряването на работата, популяризирането и подобряването на Услугите ни, както и на разработването на нови. Лицензът остава валиден дори ако спрете да използвате Услугите ни ..."
Казано иначе, Google и нейните партньори могат да правят практически всичко, каквото пожелаят (макар и с аргумента, че то е в името на по-доброто ви обслужване), с файловете, които качвате в Google Drive, дори след като престанете да ползвате услугите на компанията.
Аналитиците отбелязват, че другите storage услуги от този тип не претендират за толкова пълни права върху файловете ви. В правилата за използване на Dropbox например се подчертава, че потребителят си остава пълноправен собственик на всички качени материали, а услугата не претендира за интелектуална собственост. Аналогичен е и случаят със SkyDrive, в чиито условия се подчертава още, че услугата не осъществява контрол, проверки или одобрение на съдържанието.