- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Популярността на смартфоните продължава да расте и все повече потребители на обикновени мобилни телефони преминават към тях, констатира поредното изследване на мобилния пазар на аналитичната компания IDC. Според агенцията, обикновените телефони (Feature Phones, както ги наричат в IDC) все още формират по-големия дял от апарати на глобалния пазар (61,6%), но през тази година броят на доставките им ще намалее с 10%.
В същото време продажбите на смартфони ще продължават да се увеличават, твърдят аналитиците. През 2012 г. например се очаква 38,8% ръст на доставките в сравнение с тези през 2011 г, т.е. в света през тази година ще бъдат продадени около 686 млн. смартфона. Според агенцията, много позитивна роля за тази тенденция имат мобилните оператори, които активно субсидират скъпите апарати и като предлагат огромен асортимент от смартфони за потребителите, които все по-рядко избират обикновени апарати.
От друга страна, ръстът при смартфоните през тази година вече няма да е толкова бурен като преди, отбелязват още от агенцията. Това е така, защото пазарът вече е доста наситен и разпределен, ако не между доставчиците поне между операционните системи, които представят смартфоните на масовия потребител. А основните операционни системи в този сегмент са три - Android, iOS и Windows Phone – и засега нищо не предвещава някакви сериозни промени в това положение.
Според прогнозите на IDC, Android ще остане водещата операционна система за смартфони в обозримото бъдеще на следващите 5 години. Най-големият дял от пазара обаче тази платформа ще постигне през настоящата година (около 61%), след което постепенно делът и ще намалее (до към 52,9% през 2016 г.) под натиска на конкурентните ОС решения – най-вече Windows Phone.
В IDC очакват, че основният ръст за мобилната платформа на Microsoft ще дойде заради сътрудничеството с Nokia и главно на развиващите се пазари, където позициите на финалндския производител са особено силни. Така към 2016 г. Windows Phone ще работи в около 19% от смартфоните на световния пазар, заемайки второто място след Android. Колкото до Symbian, очаква се до към 2014 г. тази ОС да изчезне напълно. При платформата на Apple ситуацията ще продължи да е стабилна, като се очаква делът на iOS при смартфоните да намалее незначително от 20,5% до към 19%. Това обаче няма да се отрази съществено на приходите на Apple, тъй като за сметка на това ще расте делът на нейните портативни компютърни устройства (главно таблети), смятат още в IDC.