- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Специалисти от Националната аеро-космическа агенция на САЩ (NASA) заедно със свои европейски колеги оповестиха, че благодарение на получени от орбиталния телескоп Хъбъл (Hubble Space Telescope, HST) снимки, са открили пети естествен спътник на най-далечната в Слънчевата система планета-джудже Плутон. Според получените данни, небесното тяло, кръстено P5 след първоначалния индекс S/2012 (134340), се върти по кръгова орбита на разстояние около 47 хил. км. от планетата и е с диаметър между 10 и 24 км.
Новооткритият спътник е най-малката от общо петте (вече) луни, които се въртят около Плутон, а фактът, че такава малка по размер планета (по-малка от земната Луна) се е обзавела с такъв голям и разнообразен "парк" от спътници не спира да удивява учените, които тепърва трябва да изясняват как точно се е случило това. Сегашното им предположение е, че Плутон и неговите компаньони са се образували след сблъсък на някога по-голямо небесно тяло с друг космически обект.
Така или иначе, според актуализираната с помощта на Хъбъл информация Плутон си има вече списък от пет спътника, включващ мини-планетите Харон, Никс, Хидра и най-скоро откритите P4 и P5, чийто основни характеристики са представени на долната инфографика.
Припомняме, че допреди шест години Плутон се смяташе за пълноценна девета планета в Слънчевата система, но по това време по решение на Международния астрономически съюз неговият статус беше понижен до този на "планета-джудже", а през 2008 г. цялата група планети отвъд орбитата на Нептун беше "разжалвана" до статут на "плутоиди".