- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
В днешно време почти няма мобилно устройство, което да не е оборудвано с модул за GPS навигация. Потребителите, които редовно ползват тази функция обаче знаят, че тя невинаги действа според желаното, а често води и до бързо изтощаване на батерията на мобилната джаджа. Това е така, защото понякога при получаването на сигнал от навигационните спътници преносът на данни става доста бавно – със скорост от около 50 бита в секунда. А за определяне на координатите трябва да се получи сигнал от минимум 3 спътника (а най-собре – от пет). Освен това, приемникът трябва да обработи данните, за да изчисли координатите на текущата позиция. Целият този процес отнема не само време, но и доста енергия, което бързо топи заряда на батерията.
Ситуацията става още по-сложна в плътно застроена градска среда, в която получаването на спътниковите сигнали отнема дори още повече време. Известно подобрение в тези условия носи технологията A-GPS (Assisted GPS), която дава възможност за получаване на навигационни данни и през мобилната мрежа, а има и специални приложения за смартфони, които подпомагат позиционирането чрез триангулация по базови станции или чрез Wi-Fi точки за достъп. Всички тези методи обаче изискват допълнителни изчислителни ресурси и пак харчат ток, с което се отразяват негативно на времето за автономна работа на мобилните устройства.
Едно възможно решение на този проблем с GPS навигацията тези дни беше предложено от Microsoft Research подразделението на Редмънтския гигант. Развойният център е разработил нова техника за определяне на координатите, наречена CO-GPS (Cloud Offloaded GPS). Както подсказва и наименованието на технологията, в случая всички изчисления се осъществяват от облачна услуга, която разтоварва мобилните устройства от въпросната задача при позиционирането и пести и значителна част от заряда на батериите им. Според разработчиците на решението, "облачният" подход изисква три пъти по-малко енергия в сравнение със съществуващите решения, използвани в днешните мобилни телефони.
В Microsoft Research вече са направили и прототипно устройство на базата на CO-GPS, наречено CLEO. Според официалната информация, с помощта на чифт стандартни батерии от тип АА въпросният апарат може да работи в непрекъснат режим (на теория) в продължение на година и половина. За съжаление, разработчиците засега не съобщават кога новата CO-GPS технология ще може да бъде използвана и в достъпни на пазара комерсиални мобилни устройства, както и колко по-скъпо ще ни струва я. За сметка на това, Microsoft Research предлага подробен PDF документ с детайлно описание на решението и неговия начин на работа.