- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Поредните номера в браузъра на Mozilla продължават да нарастват с доста бързи темпове, но в случая с Firefox 22, който стана достъпен тези дни, промените са простират далеч отвъд обозначението и козметичните изменения. Всъщност според разработчиците на Mozilla става въпрос за доста сериозно издание, в което е реализирана нова схема за по-дълбоко взаимодействие с компютърния хардуер. Благодарение на нея, сега разработчиците имат възможност да създават сложни мултиплатформени 3D игри, които могат да се ползват пълноценно в средата на браузъра без загуба на производителност в сравнение с аналозите на въпросните игри, които се стартират по стандартния начин в ОС среда. Игрите обаче са само една от потенциалните възможности, идващи с новото издание на Firefox.
- Mozilla раздава безплатни Firefox-смартфони срещу приложения за своята мобилна платформа
- Internet Explorer 10 е и най-енергоефективният браузър (под Windows 8), според Microsoft
- Mozilla обещава изцяло преработен браузър Firefox през есента
- Internet Explorer 10 блокира малуера много по-добре от конкурентите си
Както отбелязва вицепрезидентът на фирмения отдел за Firefox разработки Джонатан Найтингейл (Jonathan Nightingale) пред колегите от изданието The Next Web, съвременният уеб браузър отдавна е излязъл от рамките на обикновено приложение. Според специалиста, хората прекарват с него повече време отколкото в колата или даже в леглото, което налага и съответното развитие на продукта съобразно тези тенденции. Именно това налага внедряването на технологии, позволяващи на разработчиците да създават програми, които работят направо в браузъра без посредничеството на плъгини. Т.е. на потребителите на практика няма да им се налага да си инсталират какъвто и да било допълнителен софтуер, който после да обновяват. Достатъчно е да се иде на определена уеб страница, за да може да се ползва готов програмен продукт.
За пускане на 3D игри и други сложни приложения (от рода на графичните редактори) направо от Мрежата във Firefox е реализирана поддръжка на JavaScript asm.js и модул за оптимизация OdinMonkey. За високата производителност на приложенията в браузърната среда пък се грижи крос-компилаторът Emscripten , отбелязват разработчиците.
Друга важна особеност на Firefox 22 е поддръжката на стандарта Web Real-Time Communications (WebRTC). Благодарение на него независимите разработчици могат да интегрират в своите приложения функция за директен видеочат. Всъщност въпросната технология се тества в браузъра на Mozilla още от неговото 18-то издание. В бета-версията на Firefox тя беше включена по подразбиране, а във Firefox 22 вече е стандартна част от финалното издание.
От Mozilla добавят, че новите възможности на Firefox постепенно ще се доберат и до мобилната версия на браузъра, а за нас остана да припомним, че още мащабни промени в този продукт ще има през есента. Междувременно, Firefox 22 може да бъде свален от обичайното място.