- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Към момента компанията Microsoft вече нанася последните щрихи в дооформянето на своята актуализирана мобилна платформа Windows Phone 8.1, припомнят колегите от The Verge, разкривайки и някои нови любопитни подробности за ъпдейта. Те се потвърждават и от изданието ZDNet, което също подчертава, че сред ключовите особености на Windows Phone 8.1 ще е нов гласов помощник, наречен Cortana в чест на персонаж от играта Halo. Разбира се, става въпрос за аналог на пословичното вече решение Siri на Apple.
Тук е мястото да се припомни, че Windows Phone вече поддържа базови гласови команди, с котио могат да се управляват повикванията, съобщенията и приложенията. Cortana обаче се очертава като значително по-развито решение, което ще може да се самообучава и да се настройва според навиците и предпочитанията на потребителя, твърдят източниците на информацията. Всъщност според ZDNet, новият гласов помощник Cortana ще е ключов елемент не само в Windows Phone и Windows, но също в интерфейса на конзолата Xbox One.
Засега все още не е съвсем ясно как ще работи Windows Phone-базираният аналог на Siri, но има индикации, че Microsoft от доста отдавна тества своята технология за гласово подпомагане. От изтекли в началото на годината скрийншоти от ранна тестова версия на приложението Cortana например става ясно, че софтуерният гигант изглежда смята да обхване в единен интерфейс разнообразна информация, включително такава за времето, уведомления, календарни данни, информация за местоположението и др.
Връщане още по-назад във времето пък ни припомня и видео клип (вж. по-долу), в който Microsoft илюстрира своята концепция за работа на гласовия помощник. Може би в компанията вече са измислили как да реализират тази концепция. Дали е така ще се разбере със сигурност в началото на 2014 г., когато се очаква ОС обновлението Windows Phone 8.1 да излезе официално.
Някъде бях чел, че се работело и по въпроса за FM радио, като всички телефони с WP8 били оборудвани хардуерно с тунер, очаквал се ъпдейта да добави и радио. В статията не става и дума за радиото.
Как съжалявам, че се набутах с WP8 телефон без да съм се запознал отблизо с тази недоразвита ОС.
Просто е по-различно от Android. Според мен различната OS е по-хубаво,защоото Android е доста близко до Desktop-иконки,файлове,папки..
WP е нещо различно и това ми харесва.