- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Новият Yoga Book беше представен наскоро у нас и определено грабва окото с визията си. Днес ще ви запозная с Android версията на устройството, която е едно доста полезно решение за ежедневието, а и не само. Но все пак по същество – Yoga Book е хибриден модел смесица между таблет и лаптоп, но с няколко специфични особености. Той разполага с виртуална, а не хардуерна клавиатура и за разлика от доста други предложения не е 2-в-1. Тук по-скоро става въпрос за един цялостен продукт, който може да се „трансформира“ в зависимост от необходимостта.
Прочетете още: Какво показват хардуерните тенденции у нас към края на 2016-а?
Дизайн
Моделът е с доста компактни размери и ще ви допадне със стилния си външен вид още от пръв поглед. Затворен прилича повече на тетрадка отколкото на таблет. Вариантът, с който разполагах за настоящето ревю, е в Gunmetal сив цвят като има още опции в черен и златист.
Една от отличителните черти на новия Yoga Book е патентованата панта, приличаща на верижка на часовник и позволяваща максимална свобода на огъване. От тук идва и възможността за използване на хибрида като лаптоп, таблет, презентационно устройство, тефтер за писане или скицник за рисуване.
Тъй като затварянето е доста стабилно, не винаги можете лесно и бързо да отворите хибрида за работа, но пък това означава, че стои стабилно в позицията, в която го ползвате.
Корпусът на устройството е метален с дебелина от 9.6 мм в затворено състояние. Това води и до един от малкото минуси, а именно липсата на стандартни USB портове. Наличен е само един micro USB конектор за свързване на периферия, а предоставеният micro HDMI видео изход също не е сред най-често срещаните и използвани стандартни.
Затова пък разполагате с 3.5 мм жак за слушалки и стандартните за Android устройства бутони за управление на звука и вкл/изкл.
Основни характеристики:
Дисплей: 10.1" FHD IPS (1920x1200) с EMR технология
CPU: Intel Atom Z8550 четири ядрен до 2.24 GHz
Памет: 4GB LPDDR3, 64GB eMMC
Камери: 8MP основна с автофокус и 5MP предна
Свързваемост: Wi-Fi ac, Bluetooth 4.0, A-GPS, micro USB, micro HDMI, 3.5 мм жак, слот за памет карта
Батерия: 32.3Wh 8500mAh 3.8V
ОС: Android 6.0 Marshmallow
Сензори: Linar vibrators, акселерометър, околна осветеност, Hall, e-компас
EMR писалка
Размери: 256.6 x 170.8 x 9.6 мм, 690 г
Характеристиките на Yoga Book са съпоставими с тези на стандартен преносим компютър от базов клас. Това, разбира се, е повече от достатъчно за Android решение и означава, че няма проблеми с производителността. По време на работата ми с модела нямах никакви накъсвания или забивания, както се и очакваше.
Софтуер, екосистема и въвеждане
Това, че Yoga Book базиран на Android, за мен също донякъде ограничава възможностите му. Макар операционната система да предлага голямо разнообразие от приложения, няма как да замени Windows. Все пак скоро се очаква на пазара да се появи и версия с Windows 10 Pro (има също и вариант с 4G LTE свързаност).
Като изключим това, можете да разчитате на познатата инфраструктура и екосистема на операционната система. За текстообработка имате редица решения, а са налични и такива за работа с графики и изображения.
Все пак Lenovo са направили и промени в Android специално за Yoga Book. Основната е Book UI /потребителския интерфейс/, който подобрява работата с няколко приложения едновременно, така че да се смекчи ефектът от основният минус на Android. Тъй като екранът е голям, можете да отваряте едно до друго няколко приложения, да „влачите“ текст от едно приложение към друго и т.н.
Приложенията могат да бъдат разпъвани и на цели екран лесно с плъзгане към горния край на дисплея, а след това с двойно почукване пак там, да се връщат в умален размер. Чрез тези подобрения Lenovo до голяма степен улеснява работата с Android.
Продължава на следващата страница