- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
- Qualcomm представи водещия си чипсет за следващата година – Snapdragon 845
- Kantar: Късното пускане на iPhone X коства на Apple пазарен дял
- Sony подготвя смартфон с 4K дисплей
- Xiaomi Mi A1: Златната среда
- Razer Phone: Синхронизиран 120-херцов дисплей и цена от 700 долара
- Ревю: ASUS Zenfone 4 – история с неочакван край
Производителите на смартфони със сигурност биха били щастливи да сменяте устройството си с всеки нов модел. Ако обаче не сте ентусиаст, а разглеждате тези устройства като инструмент (за работа, селфита, игри и т.н.) то вероятно по-скоро се оглеждате за най-удачния баланс между и възможности и цена – смартфон който да ви прослужи например три години, без да остарее още в средата на първата.
Но как да си изберем устройство, което в течени на дълъгия период на експлоатация да продължава да ни радва, да е достатъчно пъргав и да отговаря на съвременните реалности? В този материал са събрани съвети за това как да си изберете оптимален Android смартфон.
Прочетете още: Смартфоните увреждат душевното здраве на младежите
Коя версия на Android да изберем?
Като начало, поинтересувайте се с коя версия на операционната система идва устройството. Имайте предвид, че по-малките производители често не предлагат обновявания на софтуера за своите продукти. Т.е. оставате завинаги с тази, с която се е появил на пазара. Например в момента, към края на 2017 г., много не много известни китайски марки се предлагат с Android 6 Marshmallow или дори по-стара. Т.е. някои са повече от две поколения назад по този показател. След някоя друга година те ще изглеждат направо архаични.
По-едрите производители, като правило, обновяват продукцията си, макар че това не е твърдо правило. Ако даден модел все още не е получил Android 7 Nougat, то надали бихте могли да очаквате нов ъпдейт. В такъв случай препоръчваме да разгледате друго предложение.
Ако смартфонът е с Android 7 или последния Android 8 Oreo, то вероятно ще можете да разчитате на 2-3 години програмна актуалност. На тези версии на ОС ще работят всички нови услуги на Google, както и приложенията от онлайн магазина на компанията.
Как да се ориентираме при дисплеите?
Тук веднага ще кажем, че си струва да обърнете внимания на набиращия популярност формат 18:9 (или 2:1). Моделите с такова отношение на страните на са чак толкова много, но броят им расте. Появяват се и бюджетни предложения. Именно този формат ще стане доминиращ през идните години, което означава, се съдържанието и приложенията ще се адаптира за такива екрани. Разбира се 16:9 дисплеите няма да изчезнат. Но все пак, избирайки си перспективно устройство е добре да гледате към т.нар. безрамкови апарати. Под този термин обикновено се крият именно устройствата с 18:9 екран.
Няма да се спираме детайлно на разделителната способност – тя силно зависи от цената на продукта. Не можем да не отбележим обаче, че напоследък все по-голяма популярност придобиват приложенията и услугите, използващи виртуална реалност. Ако възнамерявате да използвате устройството си за VR, то е добре разделителната способност на екрана да е поне 1080 пиксела по ширина. В противен случай изображението ще е прекалено зърнисто.
Micro USB или Type-C?
Спокойно може да се твърди, че ерата на Micro USB си отива. Това обаче не означава, че нещата ще се променят изведнъж, все пак още излизат устройства с такъв конектор, особено в по-базовия сегмент. Според нас, ако бюджетът ви не е крайно ограничен, е добре да се ориентирате към USB Type-C.
Кабелите за новия стандарт все още са по-скоро рядкост, но това бързо ще започне да се променя. На пазара ще излизат все повече Type-C колонки, батерии и други аксесоари. В крайна сметка след няколко години Micro USB ще се превърне в екзотика.