- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Преди известно време, когато за пръв път тествах роботизирана прахосмукачка, бях изумен от скоростта, с която технологиите навлизат в домовете на хората. По-малко от две години по-късно, подобни робо-слуги са нещо толкова нормално, че пазарът е наводнен с безброй марки и модели, предлагащи да ви освободят от досадните разходки с прахосмукачката. През последната седмица имах възможност да се запозная и да подложа на яростни тестове един такъв робот, предоставен ни любезно от Gearbest.com – китайската машина Xshuai Т370.
Какво представлява?
Xshuai T370 е автономна прахосмукачка, с основните функции на „роботите“ от тази технологична сфера. Презумпцията е следната – включвате робота и излизате да си вършите по-важните задължения, а през това време той старателно минава всеки сантиметър от дома. Благодарение на сензорите си и алгоритъма, роботът навигира около мебелите и стените, а когато батерията му се изчерпи, сам намира пътя си до докинг станция и се самозарежда. Звучи примамливо, нали? Да видим дали практиката се покрива с теорията.
Какво има в кутията?
Xshuai T370 идва в сива кутия с бели концентрични кръгове, които трябва стилистично да подчертаят формата на робота. Вътре под осигурителните картони намираме робота, докинг станция, адаптер за зареждане, две допънителни четчици, четка за почистване, дистанционно управление и разбира се – упътване. Дистанционното идва без включени две ААА батерии, а упътването няма български (налични са английски и руски), но това са незначителни проблеми и няма да издребнявам заради тях.
Какви са функциите?
Алгоритмите на Xshuai са сравнително прости – роботът няма да направи виртуална карта на дома ви или да чисти на определени места, зададени от вас. Бутоните върху машината са както следва: CLEAN, SPOT, HOME, PLAN и кошче. CLEAN режимът е универсален и включва в себе си останалите алгоритми – роботът ще чисти навсякъде, по ръбовете, спираловидно и когато батерията му се изтощи, ще отиде сам до зарядната станция и ще се включи в нея. SPOT режимът кара Xshuai да започне от дадена точка и да се развие по спирала навън от нея. HOME изпраща прахосмукачката към зарядната станция, а PLAN позволява да задавате отложен старт.
Съществува и EDGE режим, достъпен само от дистанционното – той ще накара робота да мине възможно най-близо до стената, използвайки алгоритъма на дясната ръка (много удобен за излизане от лабиринти, също така). Кошчето отваря горния капак, за да извадите събрания боклук. Филтрите са вградени в контейнера и представляват нагънат хартиен филтър за фини частици и мрежа за по-едрите.
Почистването им е лесно, а разположението – удобно. Приятна изненада е вградения воден резервоар в задната част на машината, който лесно се откача, а на долната му страна на велкро са монтирани микрофибърни кърпи. Чрез дифузия водата от резервоара навлажнява кърпите и дава възможност на робота да забърше след като е събрал по-едрите частици.
Работа в реални условия
Xshuai беше тестван в дом с 5-годишен младеж и 10-годишен котарак. Това е една от най-леталните комбинации, що се отнася до хигиена. Трохи, остатъци от шоколад, малки части LEGO, гарнирани с разнесени из цялата къща песъчинки от котешка тоеалетна и дълги котешки косми. Първите дни пусках робота под строг надзор и под стресирания поглед на котката Михаил (не всички котки обичат да се возят на тези роботи). Първото, което ми направи впечатление, е качественото изпълнение на самия робот – пластмасата е добра, както и сглобката.
Машината е мощна и има няколко скорости на движение, в зависимост от препятствието. Шумът рядко надвишава 70 децибела, което не е много, но ако стоите в една стая с робота повече от половин час, започва да досажда. Колелата на Xshuai са монтирана на ресори, което подобрява способността му да преминава различни препятствия. Роботът чисти малко под 2 часа с един заряд на батерията и се зарежда около три часа от докинг станцията (има възможност и за директно включване на адаптера в тялото на машината.
Xshuai се справи изключително добре с килима и прехода килим-паркет, както и паркет-килим. Когато срещне препятствие, кеото го затруднява, роботът опитва няколко алгоритми за излизане от трудната ситуация, след което – ако не успее – се изключва. Проблем за него се оказа преходът паркет-гранитогрес – в моя апартамет той е решен с доста висок праг и често намирах машината заседнала на това място. Друг голям враг на Xshuai са всички плавно издигащи се повърхности – столовете в дневната имат много коварни основи – капан за всеки робот-прахосмукачка.
Разбира се, подобни специфики има всеки дом и няма как да предвидите кое точно може да се окаже непреодолимо препятствие за робота. От моя опит – това бяха стъпаловидни препятствия с височина повече от 2-3 сантиметра, плавно издигащи се крака на столове (тип лале) и по-дебели кабели. За около час обаче роботът успя да напълни контейнера си, а домът беше видимо по-чист.
Предимства
Добро съотношение цена-качество – Xshuai T370 може да се намери в Gearbest на цена 275 лева. Изработката е солидна, машината е мощна, а повечето и функционалности са добре и удобно замислени. Наличието на воден резервоар и микрофибърна кърпа е допълнителен бонус. Мощен режим на работа, който събира дори вплетени в килим котешки косми. Възможност за управление от дистанционното (забавно и приятно, ако не се налага да го правиш непрекъснато).
Режимът EDGE е много добре изпълнен – Xshuai минава много близо до стени и четките му обират дори известно разстояние под преградите – секции, дивани и первази. Освен радарната система за навигация, роботът разполага с предна броня на пружини, гарантираща допълнителна устойчивост и прецизност при справяне с препятствия. Режимът SPOT също действа доста ефикасно, ако има конкретен замърсен участък, който искате да почистите. Включени резервни четки и почистваща четчица.
Недостатъци
Мощността означава и шум – 70-те децибела са достатъчни, за да ви изкарат от нерви, ако решите да стоите около робота, докато той изпълнява многочасовите си задължения. От друга страна, той е предвиден да работи докато вас ви няма, така че това не би трябвало да е сериозен проблем. Сравнително ограничените функции могат да бъдат посочени като недостатък – но в този ценови клас не можете да очаквате Roomba функционалности. Високите прегради и кабелите по пода се оказват проблем за робота – както и по-префърцунените столове. Ако домът ви е по-гъсто населен с мебели и има различни преходи между настилките, този робот няма да бъде ефективен. В противен случай няма да имате проблеми.
Заключение
Днес тези малки шайбоподобни роботи вече се превръщат в нещо напълно нормално и доста разпространено. Имам няколко приятелски семейства, които ползват активно подобни слуги и то с успех. Ако търсите евтин начин да се сдобиете с първата си подобна машина или искате да тествате дома си, преди да си вземете скъп робот, Xshuai е добра инвестиция.