- ICT Media: IDG.bg, PC World, Computerworld, CIO, CFO, Networkworld, Кариерна зона, Събития
- Бизнес: Капитал, Кариери, Регал, Градът.bg, Одит
- Новини: Дневник, Европа
- Развлечение: Бакхус
- In English: Bulgarian ICT Watch
Що е то електронен етикет и какви са ползите от него?
За повечето хора концепцията, известна като Интернет на нещата (IoT – Internet of things) е абстрактно понятие, което рядко се свърза с нещо конкретно, но това, разбира се, не пречи на тази технологична тенденция да получава все повече прояви и да се превъплъщава в най-различни форми. Например като електронни етикети, каквито вече могат да ползват и търговците у нас. Такава възможност дава българската стартираща компания Recheck, според която въпросните електронни етикети могат да донесат значителни ползи в retail сегмента – например като ограничат фалшифицирането на различни стоки и позволят последваща комуникация между фирмите и техните клиенти.
„Основното предназначение на Recheck е да защити уникалността на широка гама от продукти. Изключително подходящ е за всякакви изделия, които са застрашени от фалшифициране - облекло, алкохол, електроника, лекарства, бижутерия, премиум и луксозни продукти, бутикови артикули и дори предмети на изкуството. Освен удостоверяването на произхода обаче, електронният етикет позволява и операции като заявяване на собственост, управление на гаранцията, препродажба и защита от кражби“, обяснява Емилиян Енев, съосновател на Recheck.
Според родната компания, Recheck e модерен и ефективен начин за управление на дигиталната идентичност на изделия в рамките на пълния им жизнен цикъл. Решението дава възможност производителите да изграждат лични отношения с техните крайни клиенти и да предлагат обслужване, което до момента е било невъзможно. Пример за това е възможността купувачите да предоставят обратна връзка относно закупени продукти, да дават мнение относно търговски обекти и да заявят какво биха желали да получат от любимите си марки.
Един интересен аспект при разработката на системата е, че крайните потребители не разчитат на централно звено за удостоверяване. Вместо това Rechek използва независима криптографска мрежа - т. нар. blockchain, която гарантира сигурността на данните чрез хиляди изчислителни възли, добавя Емил Стоянов, съосновател на проекта. Технологията blockchain нашумя през последните години с това, че е в основата на криптовалутата bitcoin, а днес се тества от десетки банки, технологични компании и дори правителствени институции, които виждат огромен потенциал в нея.
Електронните етикети Recheck всъщност имат няколко нива на защита - физическо, визуално, криптографско и технологично, гласи още официалната информация. Цифровите носители се запазват във физическа цялост сгънати и се прикрепят към продуктите чрез саморазрушаващи се холограмни стикери, които не могат да се възстановят след скъсване или разлепване. От друга страна, секретният код за регистриране на собственост е защитен със скреч-фолио и всеки опит за изтриване може да бъде разпознат. А самата дигитална идентичност на продуктите с Recheck етикет се защитава с криптографски подписи, като програмираните данни е невъзможно да бъдат манипулирани или изтрити в blockchain средата.
В момента системата е в етап на публична бета и безплатно тестване. Малка безплатна серия електронни етикети за провеждане на тестове може да бъде поръчана от официалния сайт на българската компания.
/var/www/sites/pcw/view/cache/cache_pr.inc.php